Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

soygun

UÇ başta olmak üzere daha bir çok Türk boyu tamgaları ve Başlıkları, Yaşam Ağacı bedizleri, Balbal türevi başlıklar, taş yığma gömüler ve Türk tarihi açısından çok önemli bedizler yine karşımıza çıkıyor. Başımızı nereye çevirsek, hangi taşı kaldırsak, nereyi eşelesek altından ve üstünden Türklük çağlıyor. – Kürşad BAYTOK

Her ulaştığımız gömü alanında soygun ve yıkım görüntüleri ile karşılaşmak artık çok sıradan bir durum oldu. Adana ilimizin bir köyünde yer alan gömü alanında, taş kütleler ile kapatılmış olan gömüler yapı olarak yalnızca diğerlerinden daha çok göze batıyor olması ve üzerinde imler bulunması nedeni ile uzun süre önce soyulmuş. Kazı yapılmış, kapak taşları sağa sola atılmış, küçük tüneller kazılmış.

Bir çok gömü alanının muhtarlıklar eliyle temizlendiğini, bazılarının Belediyeler eliyle yollar ve düzenlemeler yapılarak güzelleştirildiğini görüyoruz. Ancak soygun ve yıkım görüntüleri ile karşılaşarak üzülüyoruz. Büyük kısmının yıllar önce gerçekleşmiş olması yüreğimize biraz olsa su serpiyor.

Definecilerin, özellikle Türk tamgalarından bir çoğunu birer define imi sanması, Bazı Türk Kurganlarının yönlerinin değişik olmasına aldanmaları ve Türk tarihi konusunda bilgilerinin olmaması nedeni ile Türk (Oğuz – Alevi Türkmen – Yörük, Nogay, Kırım, Tatar) gömülerini de soymaya çalışması ve bunun sonucunda yıkım gerçekleştirmeleri anlaşılacak şekilde gözlemleniyor.

Gömü alanlarımızda yeni gerçekleşen yıkımlar, definecilerden daha önemli bir konuyu gündeme getirmemize neden oluyor. Bunlardan biri, gömü alanı temizlediğini düşünen muhtarlık ve belediyelerin çok eski gömü ve başlık taşlarını da otlar, pislikler ve çakıllar ile birlikte atmaları. Bu çalışmalar sırasında kırmaları ve parçalamalarından kaynaklı. Diğeri ise tam tersine hiç temizlenmeyen gömü alanlarının doğal yollarla toprak altında ve su altında kalması, yazı ve tamgaların aşınması, parçalanması ve yok olması nedeniyle gerçekleşen yıkımdır.

Tüm bu bilgiler için gerekli yazılar hem yerlikler ve günlükler üzerinden yayınlanarak hem de gerekli kurumlara yollanarak gerçekleştirilecektir.

  • Kürşad BAYTOK