Etiketler

, , , , , ,

aspendos4

Üstçe : Son yıllarda gelen tüm yenileme çalışması haberlerine şaşarak bakıyoruz. Tarihi dokular, yapı malzemesi, tekniği, renkleri, dönemin kültürü ve düşleri düşünülmeden yapılan bu sözde yenilemeler “hiç yenilenmese daha iyi” dedirtecek cinsten. Şu yukarıda yer alan görsele bir bakın. Kireç taşından alakasız bir malzeme kullanılarak, basak kotları ve çıkıntıları gözetilmeksizin, yapım tekniği hiçe sayılarak, renkler umursanmayarak yapılmış tarihi bir kırım.. Gerçek vandallık, gerçek ucube dedikleri bu olsa gerek.. Bu ilk değil. Bu umursamazlık, işgüzarlık, becerisizlik ve denetimsizlik devam ettiği sürece hiç bir şey değişmeyecektir. Bu sözde yenilemeyi şikayet eden kazı bilimcinin ise Valilikçe “Bu elemana ihtiyaç bulunmamaktadır” diyerek kuruma yakışmayan bir dille sürülmesi ise son darbeyi vurmuş gözüküyor. Ben bu görsele baktığımda “yenileme çalışmasını TOKİ mi yaptı? demekten kendimi alamıyorum.”

Günlerdir tartışılan Antalya’daki Aspendos Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunu şikayet eden bir arkeolog başka yere sürülmüş.

Diken’in haberine göre, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda restorasyonda kullanılan beyaz kireç taşının tarihi dokuya uygun olmadığı, basamakların yamuk yapıldığı yönünde şikayette bulunan Arkeolog Gonca Gülseven’in,‘Bu elemana ihtiyaç bulunmamaktadır’ denilerek sürüldüğü ortaya çıktı.

Gülseven, restorasyonun denetiminden sorumlu ve hak edişlerini ödeyen Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı (YİKOB) Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü’nde arkeolog olarak görev yapıyordu.

Restorasyondaki yanlışlıklara ilişkin şikayetleri nedeniyle Antalya Valiliği’nce görevden alınan Gülseven, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü bünyesindeki Atatürk Evi’ne gönderildi.

Gülseven’in nisan ayında gerçekleştirilen görev değişikliğine ilişkin valiliğin yazılı emrinde ise sadece, ‘Bu elemana ihtiyaç bulunmamaktadır’ cümlesi yer aldı.

Nisan ayında yapılan bu atamayla birlikte sabah görev yerine geldiğinde odaya alınmadığı öne sürülen Gülseven’in özel eşyalarının kendisine sonradan verildiği, bir hafta boyunca yeni görev belirtilene kadar odası olmadan mesaisini doldurduğu kaydedildi.

Gonca Gülseven, yaşananları doğruladı.

Kaynak : http://arkeofili.com/?p=7491