Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

DSC_0496

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı için tasarımını yaptığım ve yapımında da yer aldığım “Gök Giysili Kız” çalışması. Bu ve diğer bahar konulu tasarladığım dört giysi bu gün Adana’da Karnaval yürüyüşünde yer alacaklar.

“Gök Giysili Kız” tasarımının açılımı :

Başlığın tepesinde Türk Kağanlığının da imi olan ve her dönemde Türk için göksel – kutlu sayılan dağ keçisi – elik kullanılmıştır.

Başlığı kaplayan desen bahar aylarında en güçlü durumunu alan yaşam ağacının dallarını yansıtmaktadır.

Elik, yaşam ağacı ve başlık üçlüsü tek bir amaç olan göğe uzanma amacını betimlemektedir.

Gövdeliğin ön bölümünde sağa ve sola bakan çift kartal kullanılmıştır. Bu geçmişten günümüze hem doğu hem de batıya olan buyundurluk düşüncesinin bir betimlemesidir.

Gövdenin   arka       bölümünde    ise M.Ö ki dönemlerde  kayalara burulan Kün (Güneş) ve ışınları yer almaktadır. Işınlar özellikle kutlu 12 sayısı ile betimlenerek 12 Gök katını da vurgulamaktadır. (3, 7 ve 12 kutlu gök katlarıdır)

Belde yer alan kemerin içinde Kün ve AY yer almaktadır. Bu ikisi  bilenen en erken dönem imlerdendir ve günümüzde kullandığımız Ay Yıldızın en erken betimlemelerinden de biridir.

Kemerin hemen     içinden   aşağı   sarkan ala kumaş göksel dileklerin sunulduğu çaputlar  gibi buraya asılmış ve içlerinden aşağı doğru gök boncuklar dalgalanmaktadır.

Etek kenarlarını      birbirinden ayrı Türk boy tamgaları sarmaktadır. İç bölümlerini ise Türk abecesinin imleri süslemektedir.

Ayakkabıların önü “bir yay ve üç ok” olarak süslenmiş ve Oğuz Kagan vurgusu yapılmıştır.

Giysinin      geneli     gök vurgusu    için     Turkuaz ve mavi tonlardan, Güneş vurgusu için ala tonlardan oluşmaktadır.

Dipçe : Tüm bu tasarımlarımın yaşama geçirilmesinde emeği yer alan eşim Banu Özkur BAYTOK’a, Çukurova Moda ve Stilistlik kursu Eğitmeni Nihal BATMAZ’a ve giysiyi üzerinde taşıyan Nisa DURDU’ya esenlikler dilerim.

– Kürşad BAYTOK