Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

IMG_20140512_080750

Benim çizdiğim ve Banu Özkur Baytok’un nakışladığı Cemre adlı çalışma.

Çalışmanın içeriği :

Yeryüzüne gönderilmiş ve Kartal donuna (şekline) bürünmüş olan tinsel (ruhani) varlığın doğaya indirdiği ve saçtığı Cemre betimlenmiştir.

Cemreler, şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluşan sıcaklık yükselişleridir. Betimlemede Cemrenin toprağa ve topraktaki çiçek, meyve, sebze, tahıl ve otlara düşürüldüğü görülür.

Ana çiçek olan ve ön plana çıkarmak istediğim Türk Başlığı Çiçeği, tüm dünyada “Turk’s Cap Lily” olarak bilinmektedir. Çiçeğin bilimsel adı ise “Lilium Martagon”dur.

Cemreyi indiren tinsel Kartal’ın eklem yerlerini oluşturan kısımlardaki yuvarlak tamgalar hem Türkler’de hem de uzak batı yerlilerinde Tengri’yi imleyen tamgalardır.

Tinsel Kartal’ın boynundan sarkan kuşaklardan birinde yeryüzünü betimleyen iç içe geçmiş bir Ulu Tau (Ulu Dağ) ve tepesinde gökyüzünü betimleyen bir yıldız yer alır. Bu tamga tinsel Kartal’ın gökyüzü ve yeryüzü arasındaki bağlantısını imler ve ayrıca Türk Basmıl boyları tarafından da kullanılmıştır. Kuşağın diğer ucunda ise Türk abecesi ile “Banu” yazmaktadır. Kuşakların arasında tüm cemrelerin toplandığı Künden (Güneşten) bir parça yer alır ve doğaya yayılır.

Betimlemenin sağ alt köşesinde yer alan Kaplumbağa, Türk kültüründe ve inancında sonsuzluğu ve kalıcılığı temsil etmekle birlikte bu muhteşem doğa olayının da sonsuza kadar kalıcı olmasını sağlamakla görevlidir. ( ve dahası.. )

– Kürşad BAYTOK