Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1545924_201370486719838_1984392916_n

(Adana’da en erken 100 yıl, en yakın ise 60 yıla varan ve yakın dönem Türkmen mezar alanlarında bulunan, Yaşam Ağacı bedizli mezar taşlarından biri.)
Bu taşlardan bazıları sökülerek yada yıkılmış durumdan alınarak başka mezarlara da kullanılmıştır. Aralarında yazısı sonradan yazıldığı belli olanlarda vardır. Bazıları toprak içinden alınarak aile mezarlarını çeviren beton duvarlar üzerine oturtulmuştur. Geneli oldukça iyi korunmuş durumdadır. Boyalı ve boyasız olarak iki tür uygulama vardır ama geneli boyalı durumdadır.
Yaşam ağaçlarının çizimleri, “köklü düz çizim” ve “saksı benzeri bir betimleme” içine alınarak yapılmışlardır. Bir kısmının içine doğrudan ağaç dikilmiştir. Ağaç olmayanlarda uzun yaprakları olan otlar bitmiştir yada dikilmiştir. Çok az mezar taşında ise doğrudan çiçek bedizleri vardır.
Genel bet; “yaşam, bir yolla kişinin yaşamının sürekliliğini sağlama, yaşama ve ölüme olan süreklilik ve döngü vurgusu, göğe doğru yükselme, çiçek – uzun yapraklı ot – ağaç üzerinden tine sonsuz bir yaşam sağlama, Tengrisine ulaştırma üzerinedir.”
Bazı mezar taşları, yine Türk mezar taş bedizi geleneklerinden biri olan; ölünün yaşamdaki ustalığı üzerine de betimlenmiştir. Berber olan usta kişiye makas ve neşter bedizi uygulanmıştır. Bu küçük mezar alanında bir kaç balbal da bulunmaktadır. Kesimleri düz ve oval olarak iki türlü yapılmıştır. Bölgede kenarları taş örtülü, başlıklı ve başlıksız, gömü kısmı yükselti olan kurgan benzeri yapılarda vardır. – Kürşad BAYTOK

balbal adana

– Kürşad BAYTOK