Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , ,

xiaohe güzeli

Doğu Türkistan’ın Tarım Havzasında, sıcak çöl kumları altında bulunan yüze yakın mumyadan biri olan; Xiaohe Güzeli. Mısır Mumyalarının bile ötesinde bir mumyalama yapısıyla korunmuş, keçeden yapılmış olağan üstü giyimi ile Xiaohe Güzeli, kendisinden önce bulunmuş olan Loulan Güzeli gibi 3800 yaşlarında.

Koyun, kuzu ve sığır sinirleri, sığır kulağı, süt beyaz yapılmış bazı lapalar, ne olduğu bilinen 2-3 farklı ot çeşidi mumyaya sarılmış olarak bulundu. Gömülme şekli ve etrafını çeviren toprağın – kumun yapısı da bu kurganı havadan ve değişik etkenlerden oldukça koruyor. Tüm bunlar birleştiğinde ise güçlü bir mumyalama yapısı ile karşılaşıyoruz.

Xiaohe Güzeli bulunduğunda, yanında; “deri kase, ot ile örülmüş sepet, kolye, blezik, tarak, kuş tüyü, çeşitli otlar, ip etekli keçe giysisi yanında yün pelerin bulunmakta. Başlığını oluşturan külah şeklinde keçenin etrafına dolanmış olan urgana tutturulmuş büyük bir ot dalı da yer almaktaydı. Bilindiği üzere en eski Kamlar anaerkil yaşamda kadınlardan oluşmaktaydı. Külah şeklinde eski giyim yapısı bir çok Türk Kamı tarafından terk edilmiş olsa bile, “Ak sakallarda ve Baksılarda” kullanımına uzun süre devam etmişti. Kadın Kamların kadim geçmişi, ileride erkek Kamların alacağı üstünlüğe yerini bıraksa da; giyim yapısı, takıları ve içeriği anlamında eskiye vurgular yapılmaya devam ederek sürmekteydi. Xiaohe Güzeli ve daha bir çok mumya; Kadın Kamların ve belkide doğrudan Otaçı (iyileştirici) ların bulunan en eski örneklerinden biri olmalı.

– Kürşad BAYTOK