Etiketler

, , , , , , , ,

batman-da-esrarengiz-mezarlik-bulundu_62403_b

Batman da (geç) fark edilen bir mezar alanında Türk tarihini aydınlatacak olan mezarlar ve taşları bulundu. Soyguncular tarafından her zamanki gibi daha önceden fark edilip tahrip edilen mezar ve taşları hala tehlike altında sayılır. Köy sakinlerinden Erkan Barlık ta bu konuya özellikle dikkat çekerek önlem alınmasını istiyormuş. Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof Dr Abdusselam Uluçam, Türkiye’de genellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, onun dışında Azerbaycan ve Kuzey İran bölgesinde de bu tür taşlara rastlandığını söylüyormuş.

Aslında sadece belirli bölgelerde değil, Anadolu’nun dört köşesi; Türk kurganları, mezar taşları, balbal, kaya çizimleri, yazıları ve daha bir çok eserler ile dolu. Sadece bunlara ilgi gösterenlerin az olması neticesinde bulunmaları zaman alıyor ve bulunanlar ise ya şans eseri yada bu işi görev edinmiş tarih meraklısı insanlarımız tarafından bulunuyor. Şu da bir gerçek ki, herkesten önce soyguncuların bulduğu bu eserlerden geriye de pek bir şey kalmıyor. Gerekli olan ise bu konuda bir kurul oluşturulmalı. Ülkemizdeki bütün mezar alanları ufağından büyüğüne kadar, yerli insanlardan da bilgi alarak araştırılmalı ve fotoğraflanıp belgelenmeli. Eminim bunların için oldukça değerli bilgiler edinilecek ve Türk tarihine ve 1071 öncesi Anadolu’daki Türk varlığına da büyük bir ivme kat ettirecektir. Belki de bilinen zamanlardan daha da öncesine..

Mezar alanında göze çarpanlar; Kurgan yapılar, Arapça yazılı mezar taşları, düz mezar taşları yanında üzerinde çizim ve tamgalar bulunan taşlardır. Bunların bazıları yine “yüzeysel ve köşeli” Fars ve Arap türevi yazı ve tarihler olmakla birlikte, bazıları ise tamga içerikli olarak gözükmektedir. Balbal yapısında ise, hem Hakkari hemde Güney Azerbaycan – İran balballarını da anımsatan; Türk balbalları bulunduğu gözlenmektedir. Bu kadim mezar kültürünü ve inanç dünyasını biz Asya’nın bir ucundan Anadolu’ya ve buradan Avrupa içlerine kadar gözlemleyebiliyoruz. Bazı mezar taşı çizimlerinde ise Türk işleme tarzına uygun düz ve köşegen desenleri, betimlemeleri görebiliyoruz. Konu üzerine daha yakından ve derin araştırmalar yapıldıkça, Anadolu’daki Türk tarihinin ve Türklerin izlerinin daha çok derinleşeceği ise açıktır.

– Kürşad BAYTOK

Görseller ve mezar bulgusu: haberler.com (“Batman da esrarengiz mezarlar bulundu” haberi)