Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , ,

“Kadim Türk Kala ları.” – Karakalpakistan / Özbekistan ( Türk dünyası coğrafyası irili ufaklı, bilinen ve bilinmeyen sayısız Medeniyetlere, Şehirlere, Kala’lara sahiptir. Atlantis vs. arayanlara duyurulur.. ) Koi Krylgan Kala adındaki bu Kala üzerinde kazılar devam etmektedir. Günümüzde İran, Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan sınırları içinde kalan ve Ceyhun Nehri boyunca uzanan tarihsel bölge olan coğrafyanın adı Harezm dir. İlk olarak 1938 yılında  Sergey Pavlovitch Tolstov tarafından keşfedilen bu Kala aynı zaman da buradan 30 km uzaklıktaki Toprak Kala adındaki başka bir şehirdeki benzerlik göstermektedir.  Bu kalaların MÖ 4. – 1. yy aralarında yapıldığı düşünülmektedir. Yine bazı kesimlerce Farsi Milletlere atfedilmeye çalışılan irili ufaklı bu Kalalar 500 metreyi bulan çapları ve 15 metreyi bulan yükseklikleri ile çok düzenli yerleşkelerdir. Arkeologlar tarafından aynı zaman da tapınak olarak da kullanıldığı söylenen bu Kalalar için “gözlem evi” olabileceği yönünde fikir yürütenler de var.

Kazıdan önce gökyüzünden gözüken hali.

https://onturk.wordpress.com/2011/12/05/kadim-kala-lar-ozbekistan/#more-2184

Atamızın Cumhuriyet köyü Planları ile kadim Türk Kala (Kalınacak yer) ları arasındaki benzerlik bilmem dikkati çekiyor mu? Henüz daha gün yüzüne çıkmamış olan bu Kalınacak yer düzenleri nasıl oluyor da Atamıza öngörü olabiliyordu? Bilge Kağan ile aynı sözleri Milletine söyleyen bir Ata için bu pek garip olmasa gerek. – Bir ikincisi yabancı kaynaklarda bu kalalar da yer alan Tamga yazıları yer almaktadır. Bu yazılar da tamamen Türk abecesinden başka bir şey değildir.

Kala dan duvar ve seramikler üzeinden çıktığı söylenen tamgalar.  Görüldüğü gibi 10 un üzerinde Tamga Türk Tamgaları ile benzer özellikler göstermekte.

Kala dan çıkan bir heykel.

Kala duvarında yer alan bir boyama örneği.

30 km ilerideki “Toprak Kala” adındaki diğer yerleşke.

– Kürşad BAYTOK