Etiketler

, , , , , ,

ASTANA – Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, başkent Astana`da yaptırılan Atatürk heykelini açılışını yaparak, “Atatürk, Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderdir”  dedi. Kazak ve Türk milletlerinin ortak tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğunu belirten Nazarbayev, Türk devleti ile Kazakistan devleti arasında sıcak bir ilişki bulunduğunu, aynı şekilde Kazak ve Türk halklarının birbirine karşı büyük sevgi beslediğini söyledi.  

Atatürk heykeli Kazakistan Kültür Bakanlığı tarafından inşa edildi. Heykeli Kazak heykeltıraş Bakıtjan Abişev yaptı. Heykel 4 metre 40 santimetre boyunda, 5 ton 500 kilogram ağırlığında. Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği’nin yanındaki parka dikilen heykel için yaklaşık yarım hektar yer tahsis edilmiştir.

Dipçe : Nihayet Atamız başka Ata topraklarında güvenilir ellerde..  Biz sana sahip çıkamıyoruz.  Önüne gelen üzerine; çakal ve çakalın sözde ülkesinin bayraklarını asıyor. Ne devletten, ne askerden, ne polisten, ne de güruh halini almış Milletten ses çıkıyor..  Biz sana sahip çıkamıyoruz.. Olmazsa Anıtkabir’i de Kazakistan’a taşıyalım; orada daha huzur içinde olursun.. Orada ne yedüğü belirsiz hain etnik süprüntüler yer almıyor hiç değilse.  Başımızda bu devşirme takımı varken; bu kanı bozuklar herkesin gözü önünde Anıtkabir’ede gelip çakal bayrakları asarlar.. Yakındır..

 

 

 

Reklamlar