Etiketler

, , , , , ,

Sümer Türklerinin Ur kentinde Sir Leonard Woolley tarafından açılan kral mezarlarından, Kral Abargi (M.Ö.2600-2500)’nin mezarı ve bunun yan tarafından karısı,  Puabi (Atamın Sözü) olarak da bilinen Kraliçe Şubat’ın Mezarı bulundu. Woolley bunu büyük bir  telgrafla Pensilvanya Üniversitesine bildirdi.

Sir Leonard Woolly’in Telgrafı

https://onturk.wordpress.com/2011/05/19/sumer-kralicesi-subat/

Şubat’ın taştan yapılı mezar hücresi, derin bir şaftın tabanında inşa edilip, yine taştan yapılmış mezarı ile kapatılmıştır. Şubat’ın bedeni, lacivert lapis lazuli taşlı, altın ve kırmızımsı akik boncuklarla süslü pelerinine sarıldıktan sonra, mezarın içinde bulunan tahta tabuta serilmiştir. Kafasında bulunan altın taçlı peruktan yanı sıra 3 kadın hizmetçisi de Şubat’a eşlik edenler arasındadır. Bu hücrenin bitişiğinde bulunan mezarda ise merhumun daha çok yer kaplayan eşyaları yerleştirilmiştir.

Lapis lazuli taşı, sadece Afganistan Bölgesi ve Şili’den çıkarılan ve Antik Mısırda ile İlk Troya kentinde de kullanılmış olan değerli taşlardandır.

Yan Mezarda bulunanlar

  • Büyük kıyafet sandığı
  • Kırmızı, beyaz ve mavi mozaiklerle donatılmış ve bir çift öküzün ardına bağlanmış, kızaklı savaş arabası
  • Oyun tahtası
  • İki adet süs lir
  • Çukurun rampalı girişinde, bellerinde bakır hançerleri olan 5 erkek nöbetçi
  • Savaş arabasının yakınında öküzlerin bakımı ile sorumlu 4 seyis
  • Puabi’ye öteki dünyada eşlik edecek olan, iki sıraya serili 13 kadın hizmetçi
  • Altın ve gümüş alaşımı su bardağı

İskeletlerin üzerinde yapılan incelemelerde şiddete maruz kaldıklarına dair hiçbir kanıta rastlanmamasına rağmen, uşakların isteyerek mi yoksa zehirlenerek veya boğularak mı öldürüldükleri henüz bilinmemektedir.

KAYNAKLAR

1.Wikipedia

2. Muazez İlmiye Çığ (2003), Sümer’de Kadın, Ortadoğu Uygarlık Mirası 2, Kaynak Yay, İst. 178.

    

   

“Kül-Tegin’in mezarında bir çift koç heykeli nöbet beklemektedir- Emel Esin”. Karaliçe Şubat’ın mezarında nöbet tutan koçlar.